Produktserie: Alberto Giacometti
Alberto Giacometti
Upptäck Alberto Giacomettis unika konstnärskap. Han fann sin egen väg i 1930-talets Paris, där han vände blicken från den abstrakta konsten för att istället hämta djup inspiration från förhistoriska och utomeuropeiska uttryck. Mest känd är han för sina karaktäristiska, utdragna gestalter som förenar det forntida med det moderna. Men Giacometti var också en ständig tecknare; mitt i det pulserande kafélivet satt han ofta och skissade på allt han kom över, allra helst med sin absoluta favoritpenna – den bärbara och billiga BIC-pennan. Utforska vårt urval av motiv och för in hans tidlösa formspråk i ditt hem.
-
Poster, Alberto Giacometti, Figur som går i profil
Ordinarie pris 100 SEKOrdinarie pris150 SEKReapris 100 SEKRea -
Poster, Alberto Giacometti, Leoniekvinnan
Ordinarie pris 120 SEKOrdinarie prisReapris 120 SEK -
Poster, Alberto Giacometti, Stående kvinna ca 1959-1960
Ordinarie pris 120 SEKOrdinarie prisReapris 120 SEK -
Poster, Alberto Giacometti, Stående kvinna ca 1952
Ordinarie pris 120 SEKOrdinarie prisReapris 120 SEK -
Poster, Alberto Giacometti, Ängen
Ordinarie pris 100 SEKOrdinarie prisReapris 100 SEK -
Alberto Giacometti, Ansikte mot Ansikte
Ordinarie pris 295 SEKOrdinarie prisReapris 295 SEK -
Alberto Giacometti, Face to Face
Ordinarie pris 295 SEKOrdinarie prisReapris 295 SEK -
Poster, Alberto Giacometti, Stor figur II
Ordinarie pris 120 SEKOrdinarie prisReapris 120 SEKSlutsåld